• ساعت : ۱۰:۴۳
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۸/۲۳ 
  • کد خبر : ۱۹۶۱۷
رصد سد نُهب تاكستان توسط كارشناسان، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مشاهده نشد

 

روز جمعه بیستم آبان 1401 و در طرح گشت مشترک کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست و شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکستان از زیستگاه های آبی سد نُهب، خوشبختانه هیچگونه لاشه پرندگان یا مورد مشکوک آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مشاهده نشد.

کارشناس بیماری های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکستان با گفتن این خبر، اذعان کرد: هر ساله با مهاجرت پرندگان مهاجر بین کشورهای مختلف، طغیان های  آنفلوانزای فوق حاد مشاهده می شود.

به گفته فاطمه زینلی، افزایش طغیان های این بیماری به علت خسارات اقتصادی شدید و اثرات آن بر سلامت عمومی, نگرانی را در جوامع جهانی افزایش داده است؛ پس با توجه به هشدارهای جهانی در خصوص شیوع  بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان و فصل مهاجرت پرندگان مهاجر آبزي به زیست گاه های آبی  شهرستان تاکستان، برای رصد تالاب  آبی سد نهب،  گشت مذکور انجام شد.

 آگاهی مردم، حیاتی

این کارشناس بیان کرد: مردم، باید آگاهی کافی داشته باشند که در صورت مشاهده لاشه پرندگان از لمس و دست زدن به آن ها پرهیز کنند، زیرا احتمال سرایت بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان، از پرنده به انسان وجود دارد.

زینلی تصریح کرد که در صورت مشاهده تلفات مشكوك به بيماري آنفلوانزا در بين پرندگان، باید ضمن رعايت موارد بهداشتي، نسبت به اطلاع رساني به اداره دامپزشكي استان برای نمونه برداري و ساير اقدامات پيشگيرانه، اقدام کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.20.0
    V6.0.20.0