• ساعت : ۱۲:۴:۵۷
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۳/۰۲ 
  • کد خبر : ۱۴۹۱۰
با همكاری سایر ادارات شبكه بهداشت و درمان شهرستان تاكستان، كمپین «ایران، جوان بمان» را برگزار كرد

به مناسبت هفته ملی جمعیت (24 تا 30 اردیبهشت)، کمپین «ایران، جوان بمان»، توسط شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکستان، با همکاری برخی از ادارات شهرستان، روز 28 اردیبهشت 1401 در پارک لاله شهر تاکستان برگزار شد. این مراسم، همراه با اجرای برنامه های شاد و مفرح هیات های ورزشی نو نهالان بود و دکتر مجید ستوده، مدیر شبکه و تعدادی از مقامات شهرستان از آن دیدن کردند.

در این کمپین دکتر ستوده با بیان اینکه از حدود 10 سال پیش، طنین «پیری جمعیت ایران» هشداری است که به گوش بسیاری از ما رسیده است؛ گفت: پیری جمعیت فقط، تهدیدی برای قرن های بعدی نیست، بلکه تهدیدی است که بسیاری از میانسالان ما آن را خواهند دید. وی افزود که نیروی مولد و جوان، یکی از پایه های اصلی قدرت و رشد اقتصادی - اجتماعی کشورها محسوب می شود و مقابله با سالمندی ‌جمعیت، یک وظیفه همگانی است.

 

کمتر از پنج سال وقت

این مقام مسؤول بیان کرد: در حال حاضر، بیشتر جمعیت، یا تورم جمعیتی کشور را گروه سنی ۳۰ تا 39 سال تشکیل می دهد که با حرکت این افراد به گروه سنی بالاتر و افزایش سن جمعیت و از طرفی پایین بودن میزان تولد و باروری از تعداد افراد در سن ازدواج و باروری کاسته می شود و می توان گفت چیزی کمتر از پنج سال برای جلوگیری از بحران سالخوردگی جمعیت در آینده وجود دارد.

دکتر ستوده اذعان کرد که سقوط اندازه یا بزرگی خانوار یکی از شاخص های غیرمستقیم سنجش تعداد فرزندان است و در بهترین و آرمانی ترین حالت، در حال حاضر، هر خانواده، از یک پدر، مادر و فرزند تشکیل شده است. وی ادامه داد که شکل های مختلفی از خانواده ها در جامعه وجود دارند که ترکیبی از والدین و فرزند نیستند و این نشان دهنده آن است که بسیاری از خانواده ها حتی یک فرزند هم ندارند که این مشکل باید با همفکری، همکاری و فرهنگ سازی رفع شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0